Škvarky – recept

Vegetariáni teď jistě prominou, ale prasátko musí být zpracované do posledního kousku. Pokud nemá člověk vlastního vepříka, nezbude člověku nic jiného, než se poohlídnout u řezníka po pěkném, vysokém syrovém hřbetním sádle.

Mělo by mít krásnou barvu, akorát tloušťku, minimálně 1,5 cm, a nemělo by zanechávat divné čichové vjemy. Hlavně musí být hřbetní a voňavý, respektive nesmradlavý. Z 1,3 kg sádla je asi 1,5 zavařovačky vyškvařeného sádla.

Sádlo se nakrájí na co nejmenší pravidelné kousky a pustí na velkou pánev. Začne se pomalu nahřívat a průběžně míchat vařečkou. V některých receptech se uvádí, že je dobré podlít sádlo trochou vody nebo mléka. Určitě to není na škodu.

Sádlo se začne krásně rozpouštět a začne vonět. Spousta lidí tu vůni nemá rádo, vlastně jim to smrdí. Jakmile už jsou škvarečky takový bledě zlatý, tak se může slít první dávka sádla. Ta je nejhezčí, má krásně bílou barvu, bez jakýchkoliv kousku a zbytku.

Potom se dále smaží škvarky na co nejnižší teplotu, aby se vyškvařily dokřupava a zlatova. Slije se zbytek sádla a škvarečky se dostatečně prosolí. Někdo je má rád za tepla, ale ani studené nejsou špatné. Mohou se použít na pagáče nebo třeba do těsta na chleba. A jak na pečený vepřový bůček?

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang